Lov karašsa

Slobodne teme o ribolovu na plovak..

Moderator:Masterbih

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Lov karašsa

Post by Barjak » 11 Sep 2012, 17:48

Image


Prihranjivanje jednog mesta u toku dužzeg vremenskog perioda, pre pecanja, je jedan o od najboljih nacina da privucete veci broj razlicitih vrsta riba.Cudno, ali ovaj metod nece povecati broj upecanih karasša. Najveci razlog tome je to šsto karasši nisu velike lutalice. Uglavnom se zadržzavaju na svojoj teritoriji, retko je napusštajuci. Ipak, mesto na kome lovite, treba dobro nahraniti mamcem sa kojim cete pecati, par sati ranije.
Ukoliko planirate rani jutarnji izlazak na vodu, nahranite u sumrak prethodnog dana i to sa par kugli navlažzenog izgnjecèenog hleba sa dodatkom mesnih crva i kukuruza sšecerca. Rano izjutra pažzljivo pridjite hranjenom mestu i raspakujte pribor. Primeticete mehure vazduha na površsini vode koji poticu od riba koje hraneci se riju po dnu. Nemojte višse prihranjivati mesto, jer ce to samo rasplasšiti ribu. Namamcite udice hlebnim ružzama ili mesnim crvicima i zabacite tamo gde ima najviše mehura. Rezultat bi trebao da bude trenutan.
Karašsa necete naci na svakom mestu u vodama u kojima boravi. Jata se obicno krecu po svojoj teritoriji u potrazi za hranom, ali njihovo ponašsanje uslovljavaju i vremenske prilike. Jata su obicno sacinjena od jedinki istog uzrasta. Vece ribe plivaju u manjim grupacijama od po dve tri jedinke, koje se za vreme najvecih toplota u toku dana kriju u priobalju i medju vodenim biljem.
U dubokim vešstackim jezerima, karašsi se u toku vidljivog dela dana sele ka najdubljim delovima, dok predvece dolaze u plicake nekad ni 50 cm duboke.Svoje prisustvo odaju mehurima vazduha na povrsšini vode, koji se stvaraju dok tražze hranu po dnu. Uglavnom tražzi vode zaklonjene od jakog vetra, a idealna temperatura vode je od 16 do 20*C. U takvim uslovima, ocekujte karasša od rane zore pa sve do 10 sati pre podne, ali i od trenutka zalaska sunca pa sve do potpunog mraka. Sa naglim padom nivoa vode karašs nagonski pocinje intenzivnije da se hrani. Na taj nacin se priprema za ukopavanje u blato u kome mozže dužze vremena da prežzivi u vrlo plitkoj vodi.
Lovi se lakim ribolovnim priborom, najuspešnije na plovak. ŠStap od 4 metra, najlon nosivosti 1,1 kg bice dovoljni. Ukoliko se pojave krupniji karasši,uzmite jaci šstap duzžine 3,5 m i najlon debljine 0,10 - 0,16 mm i nosivosti 1,4 do1,8 kg.
Kako je karašs riba dna, i kako se dešsava da i desetak puta sisa mamac pre nego ga proguta treba posebnu pažznju da obratite na plovak.Uzmite uvek najfiniji plovak koji prilike dopusštaju. Nosivost neka mu bude od 0,5 do 1,5 g. Na otvorenim vodama bolje je koristiti crne plovke, dok je u senci bolje uzeti crvene. Nocu dodajte fluorescentne ampulice kako bi videli trzaje.
Za vreme mirnih dana manja olova vezana 15 cm iznad mamca su savim dovoljna da obezbede da udica ležzi tik iznad dna. Kada pecate vagler tehnikom, uzmite minimalno olovo koje ce vam omoguciti da zabacite na daljinu od 1 do 3 duzžine šstapa. Kada je vetrovito,stabilizujte mamac na dnu sa par olovaca 60 do 90 cm iznad mamca. Olovca trebada budu 15 cm iznad dna, kako se mamac ispod ne bi mrdao usled talasanja vode.
Udice izaberite izmedju velicina 10 i 18 u zavisnosti od mamca.
Ispitivanje dubine vode je najbitnija mera pre pecanja. Ima dve svrhe, prvo da se ispitaju konture dna, a onda i da se mamac postavi tako da tek dodiruje dno. Kada sagledate izgled dna, bacite primamu sa unutrašsnje strane terase.Svakih pet minuta dodajte josš primame i ponovo zabacite.
Za nocno pecanje bolje je koristiti šstapove duzžine 3 do 3,5 m i najlon nosivosti 2,3 kg. Pecajte ih dubinskom metodom normalno ili sa otpušstenim najlonom i slobodnom špilnom ili plovkom. Idealni plovci su oni sa crvenom kuglom na vrhu antene, kako bi bili dobro uocljivi za vreme sumraka. Nocu ih možete zameniti sa onima koji imaju fluorescentne antene. Plovak vežite wagler metodom, samo na dnu, tako da mozže da klizi slobodno niz najlon izmedju dva granicnika. Dodajte jedno malo olovce na 15 cm iznad udice, kako bi mamac šsto pre pao na dno i da bi tu ostao fiksiran. Karašs pre svega voli nepomican mamac, pa mu treba i omoguciti. Takodje, ako je moguce koristite brzo tonuce najlone.
Uobicèajeni mamci su kukuruz šsecerac i kišsna glista (Eisenia foetida), alisu se kao najbolji pokazali hleb i mesni crvi zasebno ili u sendvicu. Primama treba da bude bele boje sa primesama mamca na koga pecate. Nekada mogu da se kao mamci koriste i kocke mesnog nareska ili zamrznuti grašsak. Primama bi trebala da ima aromu konopljinog semena.
Tipican pokret plovka pri trzaju karašsa je kompleksan i mozže da traje i do pet minuta. Prvo plovak potone, pa izroni, nakon toga krene na jednu pa nadrugu stranu i najzad potone. Takodje, nekada se desi da karasš sisa mamac. U tom slucaju plovak samo vibrira po povrsšini. Da bi primetili tako fine trzaje koristite plovke sa prugastim antenama. Najzad, poslednja manifestacija možze se videti kad karasš pridje mamcu, zaustavi se ispred njega i onda naglim otvaranjem usta usisa mamac. Tada plovak jednostavno brzo i odlucno potone pravo u dubinu vode.Kada se karašs sprema za ukopavanje u blato, kad nivo vode krene naglo da pada i izgled trzaja plovka se menja. Tada su trzaji nagli, pravolinijski i treba kontrirati kad plovak ide dole. U ovom periodu treba koristiti najosetljivije takmicarske plovke, a sštap je neophodno drzžati u ruci kako bi brzo mogli da reagujete.
Rupe u travi su prava mesta za zabacivanje plovka. Medjutim, nemojte zabacivati u sredinu rupe, vec na samu njenu ivicu. Na taj nacin cete smanjiti broj lazžnih trzaja prouzrokovanih udarom tela ili repa karasša po najlonu.
U toku zime, karasš se hrani u toku najtoplijeg dela dana, kada su temperature najvišse i kada je voda osuncana. Idealna temperatura vode je 7*C, mada je karašs aktivan sve do 4*C. Interesantno je da se karašsi cesto u toku zime igraju na površsini vode. Nervozno se bacaju i po nekoliko puta u nizu. Ova igra nema veze sa hranjenjem i vrlo teško cete ovakvog karašsa upecati. Ovo zimsko igranje treba razlikovati od letnjeg izranjanja, kada se karasš hrani i kada polako prevaljuje telo po površsini.

Post Reply

Return to “Ostalo”