Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecanje

Odabir spota, priprema itd.

Moderator:Masterbih

User avatar
revilo
Ribarcina
Ribarcina
Posts:439
Joined:13 Jan 2012, 07:30
Location:Zrenjanin,Vojvodina
Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by revilo » 06 Jun 2013, 19:22

Beli 059 wrote: DRAGE KOLEGE STA BI STE IM VI SAVETOVALI DA STE BILI TU DA POMOGNETE MLADIM SARANDZIJAMA?

IZVOLITE!!
SVAKA POMOC I SAVET SU DOBRO DOSLI!! bdr:
Savetovao bih im da pazljivo procitaju ovaj tekst
http://ribolovacki.blogspot.com/2011/08 ... vanje.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by Beli 059 » 07 Jun 2013, 06:38

revilo wrote:
Beli 059 wrote: DRAGE KOLEGE STA BI STE IM VI SAVETOVALI DA STE BILI TU DA POMOGNETE MLADIM SARANDZIJAMA?

IZVOLITE!!
SVAKA POMOC I SAVET SU DOBRO DOSLI!! bdr:
Savetovao bih im da pazljivo procitaju ovaj tekst
http://ribolovacki.blogspot.com/2011/08 ... vanje.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Slazem se sa tobom Revilo ovaj text je vrhunski odradjen i dalje objasnjenje nije pootrebno .......!!!

User avatar
sajdin ze
Piskaralo
Piskaralo
Posts:63
Joined:21 Sep 2012, 00:38

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by sajdin ze » 07 Jun 2013, 07:28

hehehe dobar odgovor odma smo zapecatili temu :D svaka cast sa ovim olovom perfekcija na nivou 1::
Image

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by Linear » 07 Jun 2013, 10:30

Tema uopste nije zapecacena sa postovanim linkom.

Na ovu temu bi moglo da se pise do sutra a ne samo ono sto je ukratko napisano na linku.

Sve je o medjutim kako cete nekome direktno na vodi reci da pogleda i procita nesto postavljeno na nekom od linkova? :)

Koliko vidim mnogo je zajebancije i neozbiljnih odgovora na jedno ozbiljno pitanje i na jedno ozbiljno pokretanje fine teme koja bi danas-sutra sluzila nekim mladjima i nekim pocetnicima u ribolovu da iz procitanog nesto i nauce.

Beli je postavio i prvo i drugo pitanje u samoj temi i formulisao ga tako da je stvarno opsirno i da se stvarno ima na sta obratiti paznja prilikom objasnjavanja nekome ko se susrece prvi puta sa nekom vodom i cini mi se da samo markiranje nije jedina stvar na sta bi trebali obratiti paznju.
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
revilo
Ribarcina
Ribarcina
Posts:439
Joined:13 Jan 2012, 07:30
Location:Zrenjanin,Vojvodina

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by revilo » 07 Jun 2013, 11:28

Linear wrote:Tema uopste nije zapecacena sa postovanim linkom.

Na ovu temu bi moglo da se pise do sutra a ne samo ono sto je ukratko napisano na linku.

Sve je o medjutim kako cete nekome direktno na vodi reci da pogleda i procita nesto postavljeno na nekom od linkova? :)

Koliko vidim mnogo je zajebancije i neozbiljnih odgovora na jedno ozbiljno pitanje i na jedno ozbiljno pokretanje fine teme koja bi danas-sutra sluzila nekim mladjima i nekim pocetnicima u ribolovu da iz procitanog nesto i nauce.

Beli je postavio i prvo i drugo pitanje u samoj temi i formulisao ga tako da je stvarno opsirno i da se stvarno ima na sta obratiti paznja prilikom objasnjavanja nekome ko se susrece prvi puta sa nekom vodom i cini mi se da samo markiranje nije jedina stvar na sta bi trebali obratiti paznju.
Sto nam onda ne ucinis cast pa se raspalis po tastaturi krezi::

User avatar
sajdin ze
Piskaralo
Piskaralo
Posts:63
Joined:21 Sep 2012, 00:38

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by sajdin ze » 07 Jun 2013, 15:48

Ja nisam rekao da se zapecati niti da se prestane komentarisati i postati! nego kazem da je dosad najbolji odgovor ponudjen ovaj zadnji,naravno ako ko ima nekih drugih sistema ili iskustva neka nam obrazlozi... ura::
Image

User avatar
Andjelko
Guru
Guru
Posts:932
Joined:12 Jan 2012, 18:23
Location:Brcko Bosna I Hercegovina

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by Andjelko » 07 Jun 2013, 17:13

a u najgorem slucaju imate sonar i eto ti

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by Masterbih » 07 Jun 2013, 19:14

Tema je toliko opsirna da se samo o onome iznad vode ima sta pisati par godina, a dole ispod vode je enciklopedija.
Ovo sto je na linku su samo ukratko (Dobre) smjernice, tj. da se ljudi upoznaju sa markerom i sistemima mjerenja dubine, pretrage, odredjivanja sastava itd.
Tema je opasna i jedna je od moze se reci najbitnijih stavki za dobar, dugorocan i uspjesan ribolov.
Ajde ja cu da zapocnem.. c:c

Slika ispod: Prije 15-20 dana sam obisao neka potencijalna mjesta i bio zadovoljan onim sto vidim.
Image

- Ukoliko idem na totalno ozbiljan ribolov, a pod tim podrazumijevam vecinu svojih izlazaka, medjutim ipak se neki moraju razdvojiti koji su vise vremenski, finansijski i opste zeznuti za koje se treba dobro spremiti.
Ovo govorim iz razloga da vam sve moze pasti u vodu, kakav god da imate mamac, kakvu god opremu, koliko god bili dana u ribolovu i milion drugih stvari jer ako vam je pogresno mjesto tad je sve uzalud!
Pomalo mi je tesko u ovoj temi da razdvojim jezera, rijeke, rukavce, kanale itd., ali trudit cu se da pisem univerzalno jer se u svaki detalj ponaosob i nemoze zadrijeti posto svaka stavka ima vise podstavki-uslova da bude tacna i pozitivna.
Da bi me bolje razumjeli, navest cu ukratko jedan primjer, gdje mulj moze biti izuzetno produktivan, a na nekim mjestima to moze biti uzasan promasaj, naravno sve to zavisi od dosta drugih faktora!
U sustini moj dolazak na vodu i koncentracija sa osluskivanjem i snimanjem lokacije zapocinje vec pri samom priblizavanju tom nekom mjestu.
Jako mi je bitno da znam iz kog smjera se prilazi toj vodi, gdje je put, odakle pristize buka automobila itd. na vodu.
Ovo je izuzetno vazno na takozvanim divljim vodama, tj. rijekama i drugim vodama gdje nema puno ribolovaca i gdje je slab pritisak na vodu.
Dolaskom do same vode, osnovno mi je da snimim puteve ili putice za kretanje ljudi, a kamol automobila to je obavezno.
Tj. ukoliko bude nekih prolaznika da znam sa koje strane ih mogu ocekivati tokom dana i noci.
Kad stignem na poziciju, tad krecem odozgo naprema dole.
Prvo sto gledam je nebo jer ono moze dosta toga da kaze, ali ta tema je mnogo opsirna i ako bude bilo bas zainteresovanih napisat cu i to jer citanjem oblaka mozemo znati kakvo nas vrijeme ocekuje sto i nije tako bitno u datom momentu, ali za pripremu mjesta je mnogo bitno kad cu ocekivati ribu npr. nakon oluje ili slabih padavina, snijega itd. opet u zavisnosti od godisnjeg doba u kojem lovim.
Isto tako mi je ova navedena stavka vazna zbog vremena te tajminga prihranjivanja pozicije, jer ne zelim da krkam hranu da bi hranio i mamio neku drugu vrstu ribe ili jos gore da moja hrana zavrsi kilometrima nizvodno zbog naglog porasta vodostaja.
Vjetar igra isto tako vaznu stvar jer vam riba moze migrirati, tj. doci ili otici iz vase zone pa je pozeljno obratiti paznju na smjer i gdje talasi udaraju, sto opet zavisi od godisnjeg doba jer nekad vjetar moze da bude saveznicki, a nekad da vas totalno razocara i skloni ili deaktivira ribu.

Slika ispod: Motaju se u zoni za koju sam i predpostavio da bi mogla dati ribu.
Image

Slika dole: Potencijalni spotovi su ispod krosnji itd.
Image

Druga stvar je da obratim paznju na ono sto je iznad vode, a to su krosnje drveca, trave, srusenih stabala itd.
Prvo sto zamijetim je to, a onda se automatski vracam na nebo i pratim smjer sunca kako bih znao koji dio tih pozicija je osuncan vecim dijelom, a koji je u hladu vecim dijelom sto opet ima izuzetnu vaznost od samog godisnjeg doba.
Takodje odma razmisljam i biljezim odakle treba da se pojavi mjesec i njegov smjer, tj. tokom noci koji ce dio biti osvijetljen mjesecevim zrakama, a koji ce biti tamniji, ukoliko nema nijedno, onda pratim po krosnjama koji bi dio mogao biti tamniji u periodu izmedju 22-02h jer mi se taj period pogotovo dobro pokazao na rijekama, ukoliko je mjesecina.
Upravo taj zatamljeni dio je nekako slobodnija zona i saran se rado tuda prosetka u potrazi za hranom dok onaj osvijetljeni dio zaobidje.
Ovo se odnosi na hranjenje ribe jer nemora da znaci da ce saran samo bjezati od svjetlosti, on moze da bude tu, ali se nece hraniti posto ce biti nesiguran, a onaj tamniji dio ce mu biti slobodnija zona i tu ce se opustiti, pogotovo one vece ribe.
Smjer zraka mjeseca je bitan i za podvodnu konfiguraciju, jer ako se saran krece uz neku kosinu, ista u tom dijelu bude zatamnjena od tih svjetlosnih zraka sigurno je da ce bas tom putanjom ici bez oklijevanja i pretrazivati teren dok ona osvijetljena nece biti sigurna i zaobici ce je.
Sve ove zrake imaju dosta uticaja i na polozaj vaseg kampa (satora, rod poda, stapova itd.) jer moze ribi odati neku novu sliku (sjenku) sto inace nije bila tu ranije te ce se ona odma preplasiti i udaljiti.
Djeluje ludo, ali vjerujte da ima uticaja, probao sam dosta toga i eksperimentisao na razne nacine.
Imao sam par ribolova na rijekama gdje mi je riba uzimala mamce samo onda kad na mjesec naidju oblaci i zaklone svjetlost ili onda kad mjesec naidje iza nekih krosnji, od tada sam poceo davati veliki znacaj ovakvim situacijama, pogotovo na nenapadnutim vodama..
Druga stvar je da se snimi koje vrste drveca su iznad vode jer opet u odredjenom periodu godine, lisce nekih vrsta moze da bude izuzetno kontraproduktivno i da riba bjezi iz te zone jer truljenjem tog lisca se stvaraju toksini-otrov.
Pracenje i lociranje nekih vocki iznad vode je takodje obavezno jer plodovi padaju u vodu te je to odlicna poslastica ne samo za sarane vec i za sve vrste riba, pogotovo za one kao klen.
U sustini sva druga riba bjezi sa spota kad dodju sarani, jer zakon jaceg i veceg itekako igra ulogu.

Slika dole: Klenovi bjeze kad dolaze king kongovi
Image

Ta vocka vam moze biti dobar orijentir jer nekad moze da odvuce u tu zonu samo klenove i drugu bijelu ribu, dok ce saran da obilazi okolo i tek kasnije u neko doba posjeti isto mjesto da se malo pocasti.
U tom slucaju, interval moze da bude samo 10-15 minuta i tu zonu sarani napustaju pa se u takvim situacijama vise fokusiram na lov u okolnim zonama gdje je produktivnost dosta bolja.
Veoma je vazno (ako imamo mogucnost) na rijekama da znamo u kojim smjerovima su podvodne struje i na koju stranu nabacuju talog, a sa njim i otpatke hrane, ali i tog voca i sveg ostalog sto se najde u vodi jer upravo u tim zonama ili njenim ivicama vrlo lako mozemo ocekivati sarana.
Nemora znaciti da ono sto vidimo iznad vode, to imamo i dole pod vodom jer mi se desavalo da povrsina vode bude totalno mirna, a ispod je struja koja nosi olovo od 150g bez ikakvih problema.
Ovaj smijer struje je bitan i gdje on udara.
Ne samo radi voca vec radi prirodno natalozene ostale hrane poput bubica, crvica, racica, skoljki itd.
Druga vazna stvar je izuzetno velike i guste krosnje, a upravo one su mi bile itekako zanimljive jer se u njima nadje dosta insekata koji padaju u vodu te se u kasnim satim moze primjetiti aktivnost ribe.
Vrlo lijep osjecaj je kad cujete sluuurp, tj. kad saran usisa majkifera ili neku vecu bubetinu koja pokusava da smugne.
Sad smo se vec spustili na nekih 1-2 metra iznad povrsine vode, a tu su zanimljive razne biljke cije sjemenje, opet insekti i druge bobice nosene vjetrom, ali i prirodno padaju u vodu.
Pracenjem smjera vode, podvodne struje i dubine, mozemo na osnovu par uzoraka tog sjemenja itd. dobiti tacnu lokacuju gdje se ono spusti na tlo (bacimo u vodu i gledamo brzinu tonjenja) , tj koja zona je njegov pad, a nakon toga treba dodati jos 3-5 metara jer nisu svi ti elementi iste tezine, a neki se naknadno mogu odvaljati ili rovarenjem drugih riba odleprsati nizvodno.
Na jezerima je ovo pogotovo zanimljivo tokom vjetrovitog vremena i tu treba pratiti pravac duvanja vjetra jer saran u srednjem ili povrsinskom sloju vec docekiva ove slastice ukoliko je njih manji broj, a ako je veca kolicina, tad moze da bude u svim slojevima.
Druga stvar je NE dobre stvari iznad same vode, a u tu grupu mogu da stavim pozicije ostalih ribolovaca nebitno dali su sarandzije ili ne.
To dosta igra ulogu i odnosi se na ucinak i vas samih.
Ako smo u takvoj situaciji da dodjemo na mjesto okruzeno sa svih strana ribolovcima, vrlo lako moze biti da je riba preplasena i (dobrom slucaju) stjerana u nasu zonu pecanja.
U tom trenutku fatalna greska moze biti zabacivanje marketa, rakete, sistema bezveze, mlataranje po obali, dernjava, bespotrebno setanje po sljunku itd.
U toj situaciji treba sto tise plasirati par stapova (rastrkati ih) na razne potencijalne spotove i biti tih jer nam ovakva (naizgled losa) situacija na vodi moze napraviti ribolov zivota.
Naravno sve to treba uraditi bez ikakvog hranjenja i lupanja.
Drugim ribolovcima nebih vise da se bavim jer i sami vjerovatno znate sustinu i ulogu, a sve drugo vec zalazi u takmicarski ribolov pa iznosenjem tih podataka mogu stvoriti zbrku u glavi mladih sarandzija.

Slika dole: potencijalni spotovi
Image

Nama je bitno da ovde pricamo o osnovi i konkretnim scenama na koje moze naici pocetnik.
Kao sto je i navedeno, dosta dugih stvari moze biti zanimljivo izvan same vode, a mnogo bitan faktor je sve te podatke sloziti u glavi te ih u datom trenutku na pravi nacin iskoristiti (sto oprije), a nakon ribolova analizirati sve ono sto se desilo tokom ribolova i voditi biljeske (ako planirate da u ovome budete ozbiljni).
Dosta toga ce vam se reci upravo analizirajuci sve na papiru jer nemoguce je, pogotovo za jednog pocetnika da u svojoj glavi brzo slozi sve kockice i pronadje rjesenje bilo da se radi o neuspjehu ili iznenadnom uspjehu.
Ostrva, stijene, veliko kamenje iznad vode (ali i ispod), panjevi, potopljena stabla, razno nadvijeno zbunje, krosnje itd. su sve potencijalna dobra mjesta jer riba prirodno voli da ih makar redovno obilazi (ukoliko tu ne obitava stalno).
Dosta zanimljiva oblast su zile drveca koje su iznad same vode ili se spustaju blago u vodu, a jos bolja su one dugacke zile pod vodom, u to sam se mnogo puta uvjerio, ali i ostajao bez ribe jer treba biti izuzetno oprezan posto saran programski odma ide da se upetlja u njih.

Slika ispod: Zile drveca u vodi
Image

Takve zile su obilje prirodne hrane i staniste raznih zivotinjica sto saran vrlo dobro zna.
Poplavljene obale takodje su omiljene zone u kojima saran trazi hranu, stariji ribolovci kazu pase (izasao na pasu), ta potencijalna zarista koja mogu biti poplavljena (veoma brzo) moramo dobro poznavati i tacno znati gdje mozemo ocekivati sarana jer obicna poplavljena lokacija ne mora da znaci kako je i riba tu.
Poplavljenja livada tretirana vjestackim djubrivom i raznim mineralima je cisti otrov, ovo navodim samo kao primjer, a milioni su neplodnih i promasenih terena koji budu poplavljeni, a cine nam se dobra mjesta sto u realnosti nema veze s vezom.

Slika ispod: Plavna zona
Image

Saran u sustini obitava-boravi najveci dio vremena tamo gdje je "siguran", a mjesta gdje se sporedno hrani, samo redovno "obilazi" i ove dvije stvari je bitno da razdvojite u glavi.
Sve ovo vec i na samoj vodi (izvana-iznad) moze da nam oda neka potencijalna mjesta i da vrlo brzo lociramo ribe kao sto su naprimjer lopoci..
Desilo mi se dosta puta da obilazeci neka mjesta napravim neki nespretan ili brz korak i da bas u tom trenutku vidim sarana kako smugne ispod lopoca ili njegove sjenke.
Mozda zvuci budalasto, ali sam jedne prilike vidio jato sarana ispod plasta sjena koje je plutalo na vodi u jezeru, gledao sam ih najmanje 20 minuta i tacno uocio da kako se sjeno lagano krece, tako i sarani s njim.
Sijeno je bilo rastrkano i mogao sam lijepo razaznati ledja 2 vece ribe preko 10kg i 4 manja primjerka u drustvu.
Sto se tice same povrsine vode i tu ima dosta stvari koje vas mogu zavarati.

Slika ispod: Potencijalno skroviste brkatih lisica
Image

Prirodno je da pocetnik misli kako se u proljece saran na povrsini sunca i ljencari, ali malo koji od njih obraca paznju da mozda na dnu ribe imaju manjak kiseonika sto se veoma cesto desava tokom toplijih mjeseci jer suncevom svjetloscu dolazi do aktiviranja nekih materija, a bioloska posljedica je razlaganje stetnih tvari i manjak kiseonika, da ne govorimo o otrovima itd.
Takve lokacije mogu da budu trenutne lose i nemoj da vas to zavara, jer upravo one nakon izvjesnog vremena (procesa) mogu da budu odlicni spotovi puni prirodne hrane koji se nakon tog loseg procesa i prirodnog kruga stvore sami od sebe.
Ovo je opet zasebna tema i da bi je bolje razumjeli napisat cu samo ukratko da neke cestice i materije odumru, tj. degradiraju se i logicki su trenutno lose lokacije pune raznih gasova itd., ali nakon sto se oplemeni sa beskicmenjacima, ili jos bolje u daljem procesu fitoplanktona, rezultat su racici, buve, crvici i razne druge zivotinjice kojim se saran rado hrani.
Ovo je samo jedan primjer i nemoj da se svega hvatate kao pijan plota jer nije svako tlo produktivno, a pogotovo ono muljevito!

Slika dole: Ovo ce biti odlicna lokacija tek za 30-40 dana nakon prirodnog ciklusa
Image

Saran na povrsini, ehh..
Ne mora da znaci kako su sarani po povrsini upravo iz navedenih razloga jer ima dosta sporednih faktora zasto je on bas u tom sloju, a to cu ja ili neko od kolega napisati u nastavku ove izuzetno opsirne teme, a isto tako jedne medju najvaznijim sto se tice ribolova.

Evo "ukratko" par stvari kojih sam se sjetio u ovom trenutku pisanja, i to samo iznad vode krezi:: prije nego i krknete svoj marker u vodu!
Ima ih naravno mnogo, ako sam neke izostavio (nije namjerno jer sam umoran), slobodno ih napisite drage kolege.
Kako Lee Jackson rece za marker: Nekad marker moze biti izuzetno kontraproduktivan i postati obicni plovak za prepadanje riba!
Stoga je bitno znati dosta toga i prije njegovog samog zabacivanja, ukoliko bude i potrebno..


Bistro.

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by darko.glumac » 03 Apr 2015, 15:22

Evo da se i ja uključim : Markiranje pozicije je po meni jedan od veoma bitnih faktora koji i te kako utječe na uspješnost ribolova.Da bi uspješno izveli markiranje - moramo i te kako uzeti u obzir niz faktora koji utječu na efikasnost markiranja - jer ako pogrešno izmarkiramo poziciju - garant dobijamo kontra efekat - bez obzira na uložen - trud
- Izbor olova - ni u kom slučaju nebi smijeli koristiti klasično olovo - koje upotrebljavamo u ribolovu:razlog - okruglo je i lako se može otkotrljati ako pogodimo na sprud i tako nam dati sasvim krivi podatak o dubini na tom mjestu.Dakle - moramo koristiti olova koja se klako povlače po dnu,a stabilna su.Na štapu za markiranje označim dužinu po 10 cm i tako do 1 m , s tim da naglasim duljinu od pola metra.Dalje je stvar - vježbe.Još nešto da spomenem - jako je dobro nositi bilježnicu i u nju upisivati podatke.
ima tu još puno toga - i dalo bi se pisati o tome još puno puno - ali za sad toliko -zanima me Vaše mišljenje - pozzz :HH

Zoran Slavkovic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:192
Joined:10 Feb 2014, 20:05

Re: Sondiranje i odredjivanje-pronalazenje lokacije za pecan

Post by Zoran Slavkovic » 14 Apr 2015, 14:51

Markerisanje mesta vrsim tako sto kad dodjem na mesto pecanja prvo odredim orjentire u daljini,zatim zabacim marker s leve strane boksa koliko god mogu,potom povlacenjem markera trazim tvrdo dno ili sprud,kad to pronadjem izmerim dubinu zatim je zapisem,izvadim stap i razmerim daljinu i to dodam na zapis.Na isti orjentir zabacujem do prdjasnjeg mesta merenja i opet ista stvar trazi pisi...Sledeca stvar je to ponoviti na orjentir desno od prvog i tako redom.Ovakvim pretrazivanjem dna boksa u koji pecamo imamo tacnu skicu dna,gde su sprudovi,gde je mulj,gde je tvrdo...Malo traje ali daje rezultate,pogotovu ako dolazite opet na istu poziciju vi vec imate podatke gde treba traziti ribu.Mnogo puta treba zabaciti i premeravati, ali to je za mene skolsko pecanje i tu nema greske,mada ne mora uvek da da rezultate.

Post Reply

Return to “Odabir i priprema lokacije”