Napredovanje sarana

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Re: Napredovanje sarana

Post by Masterbih » 09 Jul 2012, 19:36

Upravo tako, ima tu mnogo stavki i jako je tesko dobiti konacni i tacan zbir, ali se to u ribnjacima koliko toliko moze..
Barem sto se tice konzumnog sarana, a sve ostalo je naglabanje..
Imam par knjiga raznih priznatih ljudi iz par drzava, ali mi se ova gore tablica ne poklapa ni sa jednom knjigom krezi:: cak i sto se tice konzumnog sarana itd..

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac

Re: Napredovanje sarana

Post by slobodan.vukadinovic » 09 Jul 2012, 19:48

Upravo tako ....
Jos ako spomenemo da ima vise vrsta sarana, tek onda se ne poklapa duzina i kilaza. no::

User avatar
revilo
Ribarcina
Ribarcina
Posts:439
Joined:13 Jan 2012, 07:30
Location:Zrenjanin,Vojvodina

Re: Napredovanje sarana

Post by revilo » 10 Jul 2012, 07:33

PRIRAST ŠARANA
izražen u gramima
mesec hranjen zrnastom hranom ( hranjen ekstrudiranom hranom)
april 1.000 (1.300)
maj 1.300 (1.500)
jun 1.700 (1.800)
jul 1.950 ( 2.900)
avgust 2.050 ( 3.400)
septembar 2.300 ( 3.800)
oktobar 2.700 ( 4.270)

sa sajta :http://www.fishfood.co.rs/FISHsaran.htm

Iz ove tabele se vidi da nije svejedno sa cime se saran hrani, a nije ni svejedno u kakvim uslovima se gaji, najintenzivniji prirast imaju ribe gajene u kavezima, ali nije to bio cilj postavljanja teme.
Temu sam postavio zbog broja godina koji treba da prodje da carp:: naraste do 20+ kg ,pa i 30+ kojeg svi prizeljkujemo i u krajnjem slucaju i ocekujemo na udici bilo to na revirima ili divljoj vodi piv::

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac

Re: Napredovanje sarana

Post by slobodan.vukadinovic » 10 Jul 2012, 11:59

Kolega Revilo, ma to je O.K. Nego, kada je vec spomenuta nekakva tablica, samo komentarisemo da je to tesko izvodljivo izracunati. Postoji jos jedan nacin kako ustanoviti starost riba a to je pomocu analize krljusti ribe. E sada kako se to tacno radi ja ne znam ali strucnjaci znaju. Navodno postoje godovi kao na preseku drveta ... A izmedju tih godova postoje i odredjeni razmaci koji govore o tome koliko je riba napredovala u kojoj godini. Mozda neko zna o tome vise ...

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac

Re: Napredovanje sarana

Post by slobodan.vukadinovic » 27 Aug 2012, 07:12

Pre par godina uhvacen je veliki amur na Bajskom kanalu. Da li je uhvacen sportski ili ne to ne znam ali ono sto znam je to da su trazili iz instituta da im se posalje par krljusti za analizu i proveru starosti... Di::
Zaboravio sam kilazu samo znam da je bio zver w:tf

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Napredovanje sarana

Post by GogoRush » 28 Aug 2012, 06:09

slobodan.vukadinovic wrote:Kolega Revilo, ma to je O.K. Nego, kada je vec spomenuta nekakva tablica, samo komentarisemo da je to tesko izvodljivo izracunati. Postoji jos jedan nacin kako ustanoviti starost riba a to je pomocu analize krljusti ribe. E sada kako se to tacno radi ja ne znam ali strucnjaci znaju. Navodno postoje godovi kao na preseku drveta ... A izmedju tih godova postoje i odredjeni razmaci koji govore o tome koliko je riba napredovala u kojoj godini. Mozda neko zna o tome vise ...
LJuske šarana su kalcificirane i rastu od sredine te stvaraju koncentrićne krugove. Kad je rast ribe intezivniji tad su prstenovi širi, a ako rast stagnira prstenovi će biti uži. Zona uskih prstenova se fiziološki javlja zimi te prema njima možemo utvrditi starost riba.

Post Reply

Return to “Ostalo”