Rovac

Crvici, gliste, kasteri, larve i ostali prirodni mamci..

Moderator:Masterbih

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Rovac

Post by Barjak » 14 Sep 2012, 10:48

Image

Rovac je insekat, koji izgledom dosta podseca na raka, nalazimo ga na rastresitom tlu organskog djubrista, prevrcuci ga. Moze se dugo cuvati u maloj kutijici sa djubretom u kojem je uhvacen, a ako ga cuvamo duze vremena dobro je staviti mu i krompir kako bi imao sta da jede. U malom prostoru drzite ih odvojeno, kako se nebi medjusobno povredjivali. Fantastican je mamac za soma, a rado ga uzima i mrena. Montira se na udicu tako sto se prodje kroz tvrdu glavi, u pravcu pruzanja tela. Neki ribolovci ga stavljaju u celofan, kao sa kutije cigara, i tako ga gumicom privezu na udicu (kazu da soma privlaci njegovo grebanje po udici)

kimmy1
Ribolovac
Ribolovac
Posts:179
Joined:12 Jan 2012, 21:24

Re: Rovac

Post by kimmy1 » 14 Sep 2012, 12:18

Mamac koji se meni pokazao ubedljivo najbolje, za soma. Bolji i od pijavice i durdubaka i gliste i td. S tim što mu ja udicom ne probijam glavu, već mu udicu stavljam ispod same flave, sa donje strane tela i udicom prolazim kroz čitavo telo, do samog kraja, gde izlazi vrh udice.

malabaracuda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:165
Joined:03 Feb 2012, 19:44
Location:Varaždin

Re: Rovac

Post by malabaracuda » 14 Sep 2012, 12:56

Da sigurno jedan od najboljih mamaca za soma! Samo postoji problem kod nabavke .Ovdje kod nas veliki problem zbog zagađenja .Pesticidi (otrovi)na sve strane.Dal tko zna najbolju metodu lova na njih,naravno da je lopatanje prvo al dal postoji još nešto? hihi::

kimmy1
Ribolovac
Ribolovac
Posts:179
Joined:12 Jan 2012, 21:24

Re: Rovac

Post by kimmy1 » 17 Sep 2012, 14:14

Znam da ih prodaju u radnjama ribo opreme, ali su mi nekako sitni, pa pribegavam djubretarenju, da ne kazem kopanju po stajskom djubretu. U okolini Nisa, po selima, seljaci znaju o cemu je rec, pa kad dodjem u neko selo, pitam prvog seljaka na kog naidjem, gde ima rovaca i covek me odma uputi koji domacin ima stajnjak sa rovcima, a svaki domacin bez problema dozvoli muvanje po stajnjaku.
Tako da sam odaberem kandidate koji mi odgovaraju i to je to. Mogu dosta dugo da izdrze u kanti, samo treba odskrinuti poklopac zbog svezeg vazduha, povremeno poprskati fajtalicom malo vode, da se zemlja ne osusi. Ne valja mnogo njih drzati u jednoj posudi, jer hoce da se pokolju medjusobno.

User avatar
Alas
Moderator
Moderator
Posts:366
Joined:09 Dec 2011, 17:18
Location:----Bosna & Hercegovina----

Re: Rovac

Post by Alas » 17 Sep 2012, 16:16

kimmy1 wrote: Ne valja mnogo njih drzati u jednoj posudi, jer hoce da se pokolju medjusobno.
Ziva istina, jednom prilikom je meni jedan veci rovac ubio 6 manjih preko noci ,podavio ih .Prvo sam mislio pocrkali onako ali posle kad sam jos kojeg ubacio odma je krenuo Ultimate Fight .....

malabaracuda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:165
Joined:03 Feb 2012, 19:44
Location:Varaždin

Re: Rovac

Post by malabaracuda » 19 Sep 2012, 19:28

Da poznato mi je to da se pokolju! Vele oni koji ih imaju da posjeduju kutijice u nizu i u tome ih drže.Obavezno svaki posebno.No ali ovo je dobra ideja da idem u okolna sela i proispitam tko ima stariji gnoj,Hvala kimmy 1

Saša
Napredan clan
Napredan clan
Posts:36
Joined:08 Mar 2012, 14:04
Location:Novi Bečej ( Vojvodina - Banat )

Re: Rovac

Post by Saša » 21 Sep 2012, 10:37

Postovane kolege sto se tice nabavke rovca meni to nije problem posto zivim u seoskom kraju pa mogu bukvalno da ih biram ( uzimam naravno samo one fino podgojene ) a sto se tice cuvanja ja ih licno stavljam u jednu zajednicku kutiju sa dosta stajnjaka ali im prvo polomim vrhove klesta tako da oni nemogu da se medjusobno pobiju naravno to je metod za kraci rok cuvanja rovaca jer oni ostaju bez osnovne alatke za kopanje i uzimanje hrane, duze ih nisam nikada cuvao jer ih nabavljam veoma lako.

User avatar
Alas
Moderator
Moderator
Posts:366
Joined:09 Dec 2011, 17:18
Location:----Bosna & Hercegovina----

Re: Rovac

Post by Alas » 21 Sep 2012, 19:05

Kad se samo sjetim mog pocetka pecanja ,naravno dubinka kao vecina nas ovdje kad smo krenuli u svijet ribolova,dodjem iz skole bacim torbu jedem brzinski stojeci i odmah vile u ruke ,prebacuj djubre /stajnak/ rovi po djubretu za rovcima Z.: ,znao sam po pola traktorske prikolice prebaciti za 10 tak rovaca .To je trajalo tako godinama dok nisam poceo prije 7-8 godina aktivno bacati varalicu ,sad ista prica sa malim izmjenama ,dolazim kuci sa posla jedem za stolom ,pijem kafu sa zenom ,ispusim cigaretu ,ustanem uzmem jedanstap i torbicu sa varalicama krecem na vodu ,dok moje kolege koji su ostali vjerni dubinskom ribolovu i dalje rove po djubretu pola dana,kopaju po kubik zemlje za glistama ,kupuju sitnog pribora svaki put kad krenu na vodu itd....
Post nema puno veze sa temom ali sam morao ovo napisati jer me Sasa podsjeti u predhodnom postu na seoski turizam :) i jos da dodam bilo je to tad lijepo pa cak i po djubretu roviti ali brate sad ovo varalicarenje je gospodski posao naspram tad dubinke......Bistro momci

macan154
Piskaralo
Piskaralo
Posts:94
Joined:10 Jul 2012, 13:40

Re: Rovac

Post by macan154 » 13 Nov 2012, 20:34

MOŽE NAKA SLIKA KAKO SE STAVLJA NA UDICU???
:Dtt :Dtt :Dtt

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Rovac

Post by atoth » 14 Nov 2012, 07:19

Rovac je mamac za soma broj 1 i na Tisi ali samo u letnjim mesecima.U proleće se koristi bela a tvrda glista a u jesen ribica i Tiski cvet.Za razliku od gore pomenutih načina mi ga stavljamo na udicu sa strane repa pa mu vrh udice izlazi kroz glavu da ga sitna bela riba ne bi izsisala a na udici ostala samo glava.Nabavka nije problem ima ga u ribolovačkim radnjama po ceni od 10-20 dinara u zavisnosti od veličine , potražnje i vremenskih uslova pošto se za vreme suše povuku dublje u zemlju i treba više kopati.

Post Reply

Return to “Prirodni i ostali mamci”