Zima i rano proljece

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija
Re: Zima i rano proljece

Post by carpier » 07 Dec 2013, 13:04

Evo Grga sve lepo objasnio, a slažem se i sa Riom, bez dobrog druga u takvim uvjetima kad je cijeli dan minus i mrak 13-14 sati dnevno to nije zajebancija. I kao što Boris kaže nije najbitnija aroma, ja sam poslednju godinu dana probao arome smanjiti na minimum a ponekad čak i bez i prezadovoljan sam ulovima.
Više značajno je pogoditi mirkolokaciju kad su takvi uvjeti, zato jer riba ima drugčije navike kod niskih temperatura i štedi svoju energiju. Par deset godina nazad svi su mislili da šaran zimi spava u blatu odnosno u mulju....kakav fijasko. Kad danas uz pomoč vrhunske opreme (šatori, winterskini, grijalice, spavače vreče, odjela) možemo pecati 365 dana u godini ako jezero ne zalijedi.
Takođe je potrebno uzeti na znanje, da šarani u zimsko doba nemaju niti neče trošiti energiju za traženjem hrane, sem onih večih ili največih, jer im je potrebno više za svoj organizam. I njihove potrebe su sasvim drugčije u tom doba godine. Isto kao i šarani u drugim ljetnih periodima, šarani npr. pre mrijesta imaju sasvim drugčije potrebe nego nakon mrijesta itd. itd...
Istina je i da je dobro, da su sistemi koje koristimo u zimsko doba manje vidljivi (fluoro carbon) i nježniji, što znači tanji predvezi, manje udice, manje boile...ali! To nije pravilo. Isto tako kad riba dođe na hranilište možemo pecati sa sistemom kojeg upotrebljavamo u drugim mjesecima...samo zavisi koliko čemo grizeva realizirati u zimsko doma. Moj dobar drug zimi peca čak i na manja olova...da što prije osjeti ribu a riba njega odnosno sistem što manje. A i zavisi na kojoj vodi pecate, i kakva je vidljivost u vodi itd...
Ali sve u svemu prvo složite stvari u svojoj glavi jer zimski ribolov je za prave muškarce i ne za "keyboard šaranaše" krezi:: kojih ima u zadnje vreme sve više i više.
A drugo, jedino ako ste za vodom imat čete šanse nekog šarana i "preveslat" tako da uzme vaš mamac pa bilo kakav če biti.
Kad več sve te novce ulažete u ribe i pribor ne zaboravite i na sebe, na toplu odječu, vrhunske lježaljke i takve stvari...Ja sam na mome ribolovu pre 15-20 dana dehidrirao!? Zašto, jer sam jednostavno zaboravio unositi u sebe tekučinu jer nije bilo vručine pa te malo društvo ovo ono i...dok me prijatelj nije sjetio zašto imam glavobolju več par dana...itd. itd. Puno ja faktora na koje trebamo obratiti pažnju sem na ribe, one su zadnje, jer ima pre svega dosta drugih stvari na koje treba da obratimo pažnju.
I na kraju je jedini recepat za zimske šarane taj, DA STE ZA VODOM! Sve ostalo poklopit če se kad tad, zato se toplo obucite i bistro! :Dtt
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Zima i rano proljece

Post by Beli 059 » 10 Dec 2013, 02:06

Jako lepo napisano kolega pogotovo ova konotacija da zimi guza peca rbu ..odnosno ako si na vodi mozda je i imas...

I naravno pobornik sam ideje da se zimi peca u delovima gde se krtozi jer upravo iz razloga bespotrebne potrosnje energije..jednostavno treba joj ubaciti u usta ...ko uspije ..blago njemu !!! bdr: bdr: bdr: bdr:

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Zima i rano proljece

Post by čipo » 10 Dec 2013, 16:58

Rio,Grga da li se vidimo na Mrežnici,trebao bih odloviti s prijateljem novogodišnji ribolov 28. i 29. 12. jaoo:

rio
Ribarcina
Ribarcina
Posts:322
Joined:12 Jan 2012, 19:31

Re: Zima i rano proljece

Post by rio » 10 Dec 2013, 17:07

čipo wrote:Rio,Grga da li se vidimo na Mrežnici,trebao bih odloviti s prijateljem novogodišnji ribolov 28. i 29. 12. jaoo:
E šefe valjda ćemo se ovu zimu konačno iskonbinirati, Grga ti ide ovu srijedu i ostaje do nedjelje pa ga kontaktiraj ako hoćeš. Ja nažalost nemogu idem u Slavoniju za blagdane, ali iza nove godine imamo sigurno u planu odlovit pravi zimski ribolov.

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Zima i rano proljece

Post by tomoZG » 10 Dec 2013, 18:30

čipo wrote:Rio,Grga da li se vidimo na Mrežnici,trebao bih odloviti s prijateljem novogodišnji ribolov 28. i 29. 12. jaoo:
I ja planiram taj vikend na Mrežnicu, (ako budu povoljni uvjeti što se tiče vodostaja) nadam se da se vidimo :HH
Image

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Zima i rano proljece

Post by GRGA RI » 10 Dec 2013, 20:26

Stvari su mi se zakomplicirale!
Trebao sam ići na Mrežnicu u četvrtak do nedjelje.
Zvao sam Alena i kaže mi da je u subotu sijeli dan štukijada! Z.:
Tako da sam odustao i idem na Tribalj!

Čipo, ne znam za taj datum, nisam imao plan.
Vjerojatnije mi je iči u prvom mjesecu.
:HH

Mehomil
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:28 Nov 2013, 16:34
Location:Lipovljani

Re: Zima i rano proljece

Post by Mehomil » 13 Dec 2013, 17:18

Jaoo i ja bi na Mreznicuuu,bajer u Novskoj je totalno pod ledom vec nekoliko dana!

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Zima i rano proljece

Post by čipo » 19 Dec 2013, 19:01

hajde samnom i kolegom,idemo 28. i 29. :.D

Mehomil
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:28 Nov 2013, 16:34
Location:Lipovljani

Re: Zima i rano proljece

Post by Mehomil » 21 Dec 2013, 16:10

nist od toga nazalost,a koliko cujem biti ce tamo guzve..cekam ja da bajer odmrzne a vjerujem da hoce.

Dašo
U razvoju
U razvoju
Posts:25
Joined:14 Dec 2013, 17:16

Re: Zima i rano proljece

Post by Dašo » 23 Jan 2014, 18:30

Pozdrav saranasi,eto i mene,ostalo jos jedan tjedan i koji sitni djelić za spremiti,uglavnom kampanjica je od 1. Do 6., veljače na jezeru pelagicevo,jedino imam malo strah od zaledjivanja posto najavljuju hladnu veljaču,ostalo nista,to će biti moj treći zimski ribolov na jezeru pelagicevo,kao u prošle 2 kampanje za prihranu spremio sam laganu sqid boilu,nešto vise peleta,konoplje i secerac sto će mo kuhati na licu mjesta,sto se tice lovnih bojli ima svega.,pop up-ko brod,da ne nabrajam.,nadam se dobrom ribolovu i radujem se petodnevnom druženju na lijepom pelagicevu,rezultate pišem iza 6-tog veljace

Post Reply

Return to “Boile”