Zašto šarani vole sol?

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija
Zašto šarani vole sol?

Post by carpier » 02 Feb 2015, 22:01

Nisam siguran, da li je bilo več riječi na forumu o ovome ali neka bude i za malo mlađe ribolovce...tekst če biti možda malo teže razumljiv ali ako nekom treba objašnjenje možemo pokomentirati. A drugčije nego ovako se teško napiše i objasni, neki tekstovi idu lakše neki teže...Pogotovo jer su večina na engleskom, pa prevedi u slovenski pa opet u...i tako u krug...
Neki znamo, da šaranima godi sol in slano. Neki je stavljamo u boile, u tekučinu, neki ih sa soli konzerviramo, jer duže izdrže itd. neču o tome, o tome je več bilo dosta napisano...Pokušat ču objasniti zašto je to tako...
Sva živa biča imaju u sebi procenat vode, ljudi čak do 90%, pa tako i ribe. I da bi si živa biča uravnavala i držala pravu težini te vode u sebi pomažu im njihovi organizmi koji su prilagođeni njihovim životima i okolini gde žive. Ribe si pomažu sa regulacijom koja se zove-osmoregulacija. To je aktivna regulacija koja pazi na tlak tekućina u tijelu živih biča i opskrbe sa vodom u tijelu, da je nije previše da je nije premalo, da nije pregusta ili da nije prerijedka. U tijelu se osmoregulacijski tlak uravnava sa membranom koja se zove selektivna membrana i ona dijeli odnono pušta čistu vodu u tijelu a nečistu šalje iz tijela van.
Kod ljudi taj posao rade bubregi a kod riba selektivna membrana. I brine se o tome, da izlaze iz tijela "odpadci" koji tijelu ne trebaju ili su štetni za njega. Ili nekih štetnih hormona koji su došli u tijelo kroz krv ili usta i ostajaju u krvi ili koži riba. Drugčije i još jednostavnije tome se kaže ionizacija riba. Što znači, da im omogučava plivanje u vodi i štiti ih pred parazitima i drugih raznih bolesti.
Image
Image
Dve glavne vrste osmoregulacije su osmoconformer ( one koje ustvaraju) i osmoregulatori (one koje pazu na nivo). Kod sladokovdnih riba sol ulazi kroz škrge i kroz hranu koju konzumiraju. Kad im je potrebna. A kad im nije i imaju je suviše ona izlazi iz njih kroz mokraču (seč), nadam se da sam dobro napisao. I pitanje za vas? Koliko od vas je znalo, da ribe "pišaju"?
Kod morskih riba je savim druga priča, ali o tom drugi put. Sad je jasnije zašto neki šarani vole slano, i kad vam se sve potrefi i sve bude super evo vam vašeg životnog ulova. I odgovora zašto veči šarani više vole sol od onih manjih, "mlađih"...Zato je sol vrlo bitna u životu naših ljubimaca I ako je ne dobivaju sa "našom" hranom nalaze je u kristalima soli, na dnu jezera, po rubovima...zato bi bilo vrlo pametno pecati na te kristale...ali... :.D
Kako, da ih mi pripremimo za njih?
Ili ih stavite u spod miks, prije pecanja, ili u boile kad ih radite ili jednostavno ubacite boile u sol i ostavite ih dan ili dva u kanti, da se napravi oko njih plast soli.
Izvinjavam se što u poslijednje vrijeme nisam puno pisao ali neznam odkud više da uzimam vrijeme za sebe...nadam se, da če biti bolje i da dolaze bolja vremena.
Bistro svima i uživajte u pripremama na sezonu!
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

deco
Napredan clan
Napredan clan
Posts:43
Joined:24 Nov 2014, 17:16
Location:Grušovlje-Slovenija

Re: Zašto šarani vole sol?

Post by deco » 03 Feb 2015, 18:49

E ovo nisam znao :)
Svaka cast na informacijama kl::

Bistro

User avatar
Dane
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:15 Jan 2012, 23:00
Location:Šabac

Re: Zašto šarani vole sol?

Post by Dane » 03 Feb 2015, 23:31

Sjajna tema Peter.Englezi su ovo dugo cuvali kao svoju tajnu,a od skoro je Nash pustio u prodaju probusene grumenove soli okrugle kao boile.Vec petnaestak godina koristim razne oblike soli prilikom pecanja,a to sam video od engleza koji su pecali na jednoj nasoj okolnoj vodi.Ne mogu da tvrdim da je to presudno ali za to vreme na vodi na kojoj pecam od 5 najvecih riba, uhvatio sam 4.I to zavidnih tezina:23,7 kg, 20,5,18,5 i 18.Primetio sam da na mestima gde redovno bacam so saran i druga bela riba prosto rastera mulj,ocisti mi hraniliste do tvrdog.Inace sam koristio kamenu so i bacao po nekoliko grumencica svaki put uz hranu,ove godine sam nabavio i jednu novu so pa cemo videti rezultate
Image
Image
ovi grumenovi su otprilike 3*3cm i tope se za oko 3 sata
Image

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Zašto šarani vole sol?

Post by GogoRush » 04 Feb 2015, 13:14

Jako dobar gore naveden tekst od Petra koji te tjera na razmišljanje. Zbog toga bih se i ja priključio i dodao i svoje skromno razmišljanje o soli kod pravljenja boila i u ishrani šarana (riba).
Sol je neophodna u bilo kojem organizmu za razvoj i rast te normalno funkcioniranje organizma. Ona regulira tekučinu u tijelu, neophodna je za probavu, a i pospješuje funkcioniranje nervnog sistema, održavanje krvnog tlaka itd. Nedostatkom soli u organizmu dolazi i do slabijeg primanja kalcija pa stim i slabijeg razvoja kostiju, a i dolazi do grčenja mišiča i drugo.
Povečana količina soli može dovesti do bolesti kao bolesti srca i krvožilnog sistema itd. Prema tome veča količina nije dobra za šarane.
Sol u boilama se počela stavljati (prije) radi konzerviranja i dužeg trajanja boila, jer industrijske konzervanse riba je znala prepoznati te te boile praktički nisu bile efikasne ili bolje rečeno lovne od očekivanog. Da bi boile što duže trajale (da se ne bi obuđale) stavljala se sol te im se tako vijek trajanja produžavao.
Jedan jako dobar primjer sam vidio jedne godine kad sam došao na jezeru Zajarki i prišao sam jednom ribiču. Odmah mi se požalio da nema ni griza, a prošle godine je imao na te iste boile jako dobar ribolov. Otvorio mi je kantu sa boilama a ono smeđe boje boile pune kristala soli (sol stavio da se boile ne pokvare). Odgovor zašto nema griza mu je ležao u kanti, tj. da ne treba pretjerivati.
Šaran ima od usna, usta, škrga i poprečnih linija fenomenalne receptore za prepoznavanje hrane. Ti receptori su jako dobro osjetljivi da prepoznaje svaku hranu iz daljine i kad je nađe. Usisavanjem vode iznad hrane on je propušta preko škrga van ili je ispuhne. Tu već prepoznaje dali je to dobra hrana za njega ili nije. Drugo njegovo testiranje je da recimo boilu usisa u usta i odmah je ispljune van gdje dolaze njegovi usni receptori u dodir i signaliziraju o hrani. Ako mu odgovara vraća se na mjesto gdje je probao i guta (pravi griz).
Šaranolovom se bavim od 90-tih godina i ni jednom nisam stavljao sol u boile. Mislim da u komponentama za Mix ima dovoljno soli- minerala ako se lijepo sve skombinira te šaran ima dovoljno za funkcioniranje organizma.
Poznato je i dokazano da riba voli slatko pa se toga treba i držati. Šećer i druga sladila su također u jednu ruku i konzervansi. Tu isto tako ne treba pretjerivati sa količinom već dozirati po preporukama proizvođaća.
I na kraju da me ne bi netko krivo shvatio da sam protiv - nisam ali sve u nekim razumnim granicama, jer pretjerivanjem se može dobiti samo kontra od očekivanog ( kao i sa doziranjem aroma) ili do bolesti ribe.

User avatar
rocky
Piskaralo
Piskaralo
Posts:67
Joined:02 Dec 2013, 16:36
Location:Murska Sobota, Slovenija
Contact:

Re: Zašto šarani vole sol?

Post by rocky » 07 Feb 2015, 15:46

Ja sam jedan put koristio sol kao konzervans jer smo imali veču količinu boila. Boile su radile solidno dobro. Sad ako pravim boile, pravim količinu samo za jedno kampanju tako da ih ne kozerviram. Sol stavim u mix, ali to samo po receptu. Kao što su rekli moji predhodnici, sve u pravoj mjeri i bez pretirivanja je OK. mhm::
Once carp angler, always carp angler

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Zašto šarani vole sol?

Post by tomoZG » 08 Feb 2015, 11:44

Dali šaran voli slano ili ne mislim da je teško reći još teže provjerit.Osobno nisam baš previše uvjeren u to,iako u sve svoje mixeve stavljam određen postotak soli više radi produžavanja trajnosti nego zato što to baš šaran voli.Soljenje boili izvana izvlači skoro svu vlagu iz boile i takva boila na hranilištu mijenja ph hranilišta na toj mikrolokaciji.E sad dali to šarana privlači ili ne teško je to znati.Trebalo bi napraviti usporedbu kampanji sa takvim mamcem i bez pa onda probat donjet neke zaključke na temelju rezultata.Osobno ne vjerujem baš svemu što pročitam u nekoj stranoj literaturi dok se osobno ne uvjerim u suprotno zato me i zovu "nevjerni Toma"
Image

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Zašto šarani vole sol?

Post by Beli 059 » 08 Feb 2015, 18:40

Hahahahah neverni Toma ..ta ti je dobra buh:: ...mislim da sarani kako vole slano tako vole i slatko...naravno da im svaka promena ph vrednosti vode privlaci paznju i njivovu radoznalost...opet svaka voda ima svoje zakone i nijedna nije ista ..tako da mozda mislim da je malo neozbiljno reci kako je slanija boila bolja os slatke ili obrnuto...jedno je jasno treba probati pa ako prodje extra ako ne idemo dalje. bdr:

kim85
Keder
Keder
Posts:14
Joined:11 Nov 2013, 09:54

Re: Zašto šarani vole sol?

Post by kim85 » 13 Feb 2015, 08:45

Dosta puta koristim sladilo u boilama stim da sam boile kupao sa amino pripravkom koji je bio slan do zla boga naravno neznajuci da je slan,nakraju ispade slatko-slana kombinacija koja je super radila na vise voda. :HH

Post Reply

Return to “Ostalo”