Lov na plovak u tekucoj vodi

Sve o tehnikama i plovkarenju..

Moderator:Masterbih

Post Reply
tomislav1960
Ribolovac
Ribolovac
Posts:189
Joined:13 Feb 2012, 06:44
Location:Västerås, Svedska
Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by tomislav1960 » 14 Feb 2012, 07:51

Kao banjalucanin moram da otvorim diskusiju o ovom dinamicnom i zaista predivnom nacinu ribolova. Skobalj, jez, klen, plotica, mrena i sve ostalo sto je u vodi se moze dobiti na ovaj nacin. Narocito ako poznajes tajne banjaluckih majstora.
Ja sam se ne smatram velikim majstorom, ali sam odrestao kraj Vrbasa i ucio od njih. Bajulucko kolo, Ljubini plovci, teleskop od 3-4 m stari kruh za meku, a svjezi na udicu i nema ribe koja se nemoze prevariti. male i velike rijeke, jezera i bare, more. Funkcionise apsolutno svugdje. Problem je da se mora uciti bacati sa kolom, ali kad se savlada, budes zaljubljen cijeli zivot.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by Masterbih » 14 Feb 2012, 18:54

I sam volim ponekad loviti na plovak u tekucoj vodi, ali me je u zadnjih par godina ubuzeo feeder.
Lovio sam i lovim na svjezi hljeb, panu - angelbrot, travu, crvice, tanku glistu itd..
Jako zanimljiva i ucinkovita tehnika stopanja u tekucoj vodi.
Tomislave rado cemo poslusati koji savjet iskusnih jer su Banjalucani u ovoj tehnici izuzetno cijenjeni..

Sto se tice kola, ne lovim na njega, ali zato moj otac koji je rodjeni Banjalucanin nije odustao od kola do prije nekih par godina.
Kolo je za njega bilo nezamjenljivo, ali jedne prilike smo lovili na rijeci Bosni i imao je uzimanje sarana divljaka.
Kako to vec ide, na kolu se zaustavlja prstima, on je to uradio i za par sekundi je imao spaljene prste buh::
Jauknuo je i pustio kolo, a riba je odmotavala najlon ko luda, u jednom trenutku ga je uhvatio sa citavom sakom preko koje je nabio majicu, a onda se desio pucanj.
Od tada je shvatio da kolo nemoze izvaditi vecu i zivahniju ribu.
Velike mrene i sarane nema sanse loviti sa kolom, ne moraju biti toliko velike, dovoljno je 1-2kg da vam zagorca posao..

User avatar
LunaTic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:427
Joined:12 Jan 2012, 17:16
Location:Virovitica, Hrvatska

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by LunaTic » 14 Feb 2012, 20:09

Masterbih wrote: Kako to vec ide, na kolu se zaustavlja prstima, on je to uradio i za par sekundi je imao spaljene prste buh::
Jauknuo je i pustio kolo, a riba je odmotavala najlon ko luda, u jednom trenutku ga je uhvatio sa citavom sakom preko koje je nabio majicu, a onda se desio pucanj.
Od tada je shvatio da kolo nemoze izvaditi vecu i zivahniju ribu.
Velike mrene i sarane nema sanse loviti sa kolom, ne moraju biti toliko velike, dovoljno je 1-2kg da vam zagorca posao..

Tom tehnikom obožavam loviti ljeti na rijeci Dravi.. Lovile su se ljepe mrene, deverike, plotice, jazovi, klenovi, a pokoji put je primio i strastveni borac amur do sada ga još nikada nisam uspio izvuči na suho tom tehnikom no:: no možda bude koji ove godine :.D

tomislav1960
Ribolovac
Ribolovac
Posts:189
Joined:13 Feb 2012, 06:44
Location:Västerås, Svedska

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by tomislav1960 » 15 Feb 2012, 10:17

Ne znam sta da vam kazem za dogodovstinu sa saranom+ Moj prijatelj Menso je u BL. u gradu na Zelencu ulovio mladicu od preko 20 kg na kolo, a bio sam i svjedok borbi sa pravim apitalcima amura drugih riba na kolo. Sam sam ulovim mnogo mrena od 2-3 kg, au svedskoj i smuda od 5kg nikad nisam vidio slicne probleme. Zelis li reci da mi banjalucani lovimo samo kedere? Salim se, medjutim ako je to problematika da se rijesiti vrlo lako. A sta kazes za lov vertikalcom na kolo?
Oj, pa i ti si banjalucanin, ili?
Pozdrav, Tomislav

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by holcer » 15 Feb 2012, 11:30

Ja lovim na plovak al samo ljeti i pretezno lovimo ploticu...
Mada sam sebi obecao da cu i zimi probati al se nikako nemogu naterati na vodu po ovoj zimi...
ZZ:: ZZ:: ZZ::
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

tomislav1960
Ribolovac
Ribolovac
Posts:189
Joined:13 Feb 2012, 06:44
Location:Västerås, Svedska

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by tomislav1960 » 15 Feb 2012, 11:46

Ma kakva zima, dodi kod mene da vidis.

Kirka
Piskaralo
Piskaralo
Posts:98
Joined:13 Jan 2012, 13:29
Location:Novi Sad
Contact:

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by Kirka » 26 Feb 2012, 10:05

Lov na plovak je uzbudljiv i intersantan. Cesto pecam na plovak, dok dubinke miruju. Naravno uvek prihrana bez nje nista.
Poslednja si moja sinagoga moj si Petrovgrad i Rim
Sa tobom mogu i bez boga, bez tebe ne mogu ni s njim.....

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by atoth » 26 Feb 2012, 20:46

Ko jednom proba ribolov na plovak na Tisi sa bolonjezom ili na štek i uhvati par mrena od 2-3 kg postaće sigurno zaljubljenik u ovu tehniku.

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by holcer » 27 Feb 2012, 08:00

Osjetljiv i lagan pribor uvijek cine zadovoljstvo u izvlacenju
jake i borbene ribe kao sto su mrena,plotica,skobalj...
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin

Re: Lov na plovak u tekucoj vodi

Post by Barjak » 01 Jul 2012, 13:52

Ja kao veoma iskusan ribolovac sa velikim stazom mogu samo da vam kazem da ne pomisljate da je ribolov na plovak,prost i da sa njima pecaju deca e tu se varate.Ribolov plovkom je mozda jedan od najkompleksnijih tehnika jer tu ako si pravi majstor moras ispuniti nekoliko uslova da bi dosao do lepih primeraka kapitalnih skobalja, klena, deverike.Zato vam kazem i ne pomisljajte da plovkarenje je lak i prost da je to tehnika za pocetnike.

Post Reply

Return to “Tehnike”