Mrene se mogu loviti tokom cele godine sem zimi. Zimi padaju gotovo u san i retko kada se krecu. U prolece mrene migriraju da bi se parile i to u svezije i kiseonikom bogatije vode. Tada ih tamo treba i traziti. Leti se vracaju nazad i treba ih traziti u plicim delovima reka u kojima voda pojacano zubori, na prelivnicama, branama i ustavama. Sa jeseni je pravo vreme za dubinski lov mrene u vecim rekama. Idealno vreme za lov mrena je predvece i noc, ali i dan nakon kise kada je voda mutna.
U pogledu mamaca prilicno je izbirljiva. Uzima hleb, gliste, crvice,rovce, kukuruz, dud(redje), kastere, seme konoplje, ali i razni mamci jakog mirisa kao sto je sir i mesni narezak. U mutnim vodama odlicno se pokazao durbak.Konoplja i kasteri kao i konoplja i kukuruz secerac kao primama i mamac su se pokazali kao idealna kombinacija. Imajte na umu da su mrene izuzetno prozdrljive. Za primamu potrebno vam je bar 2 kg semena konoplje i 1 kg kastera za ceo dan pecanja. Izuzetno dobra kombinacija je da zabacite udicu namamcenu komadicem mesnog nareska na mestu primamljenom semenom konoplje.
Ne smete da zaboravite da je mrena oprezna i pametna riba. Ugleda li nas pobeci ce. Ucini li joj se mamac ili deo pribora sumljivim nestace iz vaseg vidokruga. Vas prilaz pecanju mrene moze biti statican ili mobilan. Kod mobilnog metoda idite od mesta do mesta na svakom se zadrzavajuci maksimalno 20 minuta. Koristite onoliko olova koliko vam je potrebno da mamac legne na dno. Mrena se moze pecati na vise nacina: na plovak, dubinskom metodom, varalicom, kotrljanjem, na zastavicu, cekom i plutajucom strunom.
Lov mrene na plovak nije staticnog tipa. Mamac treba oziveti stalnim pomeranjem vrha stapa. Cilj je voditi mamac po dnu da skakuce i na taj nacin privlaciti ribu. Najlon treba da je uvek blago zategnut i kontra je pri prvom trzaju. Na ovaj nacin pretrazuje se dno, a kako je struja na mestima gde se mrena peca jaka i sama nosi plovak, treba paziti da ne dodje do kacenja udice za dno. Mesto treba primamiti smesom od nakvasenog bajatog hleba, sa crvicima, glistama i kukuruzom. Stap za ovu svrhu treba da je tanak i osetljiv, dug preko 3 m, najlon debljine 0,30 mm, a udice od 10 do 6. Olovo ide iznad udica prema stapu i mora lezati na dnu kako bi se osiguralo da i mamci leze na dnu.
Pribor za pecanje dubinskom metodom je standardan i treba koristiti nesto deblji najlon od onoga pri pecanju plovkom. Na kraju najlona postavlja se olovo od 80 do 100 g ili jo bolje poluzatvorena hranilica puna mesnih crvica. Nadvadesetak santimetara iznad olova, ka stapu, treba postaviti udicu na predvezu duzine 50 do 70 cm. Na ovaj nacin osiguravate da je mamac na dnu, da pri povlacenju nece doci do kacenja olova i da ce trzaj mrene biti odmah vidljiv na vrhu stapa. Moguce je postaviti jos jednu udicu iznad ove ili ispod olova, ali je verovatnoca kacenja povecana. Od mamaca za dubinku nezamenljivi su komadi sira trapista, rovac i glista. Ako je na udici rovac najbolje je spricom i iglom u njega ubrizgati jod kojeg rovac u vodi ispusta i privlaci mrenu i druge ribe (klena,soma).
Lov mrene na varalicu je specifican. Potrebno je varalicu spustiti na samo dno i po njemu je voditi. Sistem na kraju najlona je ovde vrlo bitan. Koristise klizece olovo, posebno neko od onih koje se slabo kace za podloge na dnu, pa ispod olova treba na oko 30 do 40 cm vezati varalicu. Tehnika je sledeca: zabacuje se poprecno ili nizvodno na recnu struju i puta se da voda odnese varalicu sto dalje. Drzite najlon koliko toliko nategnut kako bi osetili kada je varalica pala na dno. Nakon toga polako povlacite varalicu po dnu ka vama i to u skokovima.Manevar je sledeci: povucete vrh stapa, varalica poleti i stane, pa opet ponavljate postupak. Od varalica najbolje je koristiti voblere velicine 2 do 5, vormove(koji su i inace namenjeni ovoj svrsi), male cikade i kasikare. Leptiri su se pokazali kao lose resenje.
Lov na kotrljanje podrazumeva kombinaciju tehnike sa plovkom i dubinske metode. Sam sistem je isto vezan kao i kod dubinske metode, sa tim da se koristi okruglo olovo manje tezine koje se slabije kaci za dno. Predvez se veze preko vrtilice da ne dodje do uvrtanja najlona. Sistem se zabacuje uzvodno i pusta da padne na dno. Najlon i ovde treba da je blago zategnut kako bi znali kada je doslo do dodira sa dnom. Nakon toga, puta se da jaka struja nosi, "kotrlja",mamac po dnu. Kada mamac bude dovoljno nizvodno od vas, vadite ga i ponavljate radnju. Kontrira se iz ruke na svaki trzaj ribe.
Za lov na zastavicu pretrazivanjem koristi se ista tehnika kao i kod lova kotrljanjem, sa tim da ovde postoji zastavica, krpica crvene boje, koja jasno, u plitkoj vodi pokazuje lokaciju mamca. Sistem za ovo pecanje sastoji se od okruglog olova tezine 1,5 do 4 g na kraju najlona, a na 10 do 30 cm od olova ka vrhu stapa postave se dve udice na predvezu duzem od 40 cm. Iznad njih postavlja se zastavica na samom najlonu.
Za lov na zastavicu cekom koristi se isti sistem kao i kod lova pretrazivanjem, sa tim da se ovde sistem zabacujte nizvodno i postavte u drac ili drzi u ruci. Najlon treba da je blago nategnut, a zastavica ovde ima funkciju pokretaca, odnosno animatora mamca, efekat slican pomeranju vrha stapa pri pecanju plovkom.
Kada krenemo u ribolov na mrenu cekom, potrebno je naci mesto gde je ima. U prolece, u vreme parenja, mrene se okupljaju da bi se parile. To je odlicno vreme, da na jednom mestu naidjete na veliki broj riba. Pretrazite reku, i nemojte biti razocarani, ako pronadjete samo sitne primerke. To su muzjaci, i sigurno je da su i zenke negde u blizini. Neposredno pre parenja, mrene imaju veliki apetit i tada ih je lako pecati. Nakon mresta, jata se rasturaju i tada se love pojedini primerci.koji nastavljaju da zive usamljenickim zivotom. Pravo mesto za ribolov mrena su panjevi i prepreke u vodi, kao i najdublja korita reka. Pre nego zapocnete ribolov, pronadjite pogodno mesto sa tvrdom podlogom i bistrom vodom. Ovo mesto trebada bude sto blize mestu gde se mrena inace zadrava i koje smatra bezbednim,kako bi bila sto opustenija. Ovo mesto mora da bude potpuno cisto, ali cistina nesme biti velika jer ce se riba uplasiti. Pocnite sa primamom i sacekajte da se ribe pojave. Posmatrajte njihovo ponasanje i koju primamu najradije uzimaju. Riba ce,kad se prvi put pojavi, uzeti primamu i napustiti mesto. Nakon 30 do 45 minuta,doci ce ponovo i opet uzeti deo primame pa otici. Ovakvi ciklusi ce se ponavljati,ali ce ostajanja biti sve duza, a dolasci sve cesci. Potrebno je biti strpljiv kako se riba ne bi na pocetku uplasila. Nije lose sacekati noc na bistrim vodama, dok je kod mutnih moguce pecati i preko dana i u sumrak. Mamac koji koristite ne sme se nalaziti u primami. Za dnevni ribolov mesni crvici su najbolji mamac i primama, ali vam za jedan lov treba oko 1,5 litar crvica. Za nocni ribolov, sasvim su dobri i boili i kupovna pasta specijalno pravljena za mrenu.
Mlinovi, brane i ustave su na sporim vodama mesta gde one poprimaju osobine brzih planinskih potoka i reka. Zbog velike kolicine kiseonika u vodi, izobilja hrane ribe vole da se zadrzavaju oko ovih mesta. Mrena, riba brzih i bistrih voda, jednostavno ne moze da propusti ovakvo mesto, a posebno voli da se zadrava ispod vrela, sacekujuci hranu koja pada. Centralni tok je najjaci, ali pridnu njegova jacina nije ni nalik na onu na povrsini. Bas taj deo toka vole da koriste klen i mrena. To je mesto gde se mrena nalazi u popodnevnim satima i u toku leta,nakon napustanja vrela gde se nalazi izjutra. U bocne strane toka mrena odlazi samo kada je voda mutna ili posle kise. Bocne strane toka, koje su najblaze, naseljene su deverikom, bodorkom, mrenom, klenom, smudjem i stukom. Naravno deverike biraju najsporije delove, dok se klenici nalaze u najbrzim. Postoji jos jedan dobar nacin za pronalazenje mrena, a to je:gde su panjevi tu su i mrene. Prihrana u ovim vodama je najveci problem. Za lake tipove primame, treba koristiti hranilice kojima je moguce spustiti hranu na zeljeno mesto. Kod krupnije primame,moguce ju je vezati na strunu i spustiti je na dno vode. Za mutne vode, rak je idealan mamac za mrenu. Pri lovu mrena kod brana, ustava i mlinova, zbog jacine vodenog toka, koristite najlon vece nosivosti od one koju diktira velicina riba koje ocekujete.
Kao primama za mrenu najcesce se koriste mesni crvici, kasteri, kuvana zrna konoplje i zrnevlja zitarica. Mamci se bacaju loosefeed tehnikom (rasipanjem) po prostoru na kome vozite vas sistem sa udicama. Ukoliko je to mesto predaleko, treba koristiti pracku.
Lov mrene
Slobodne teme o fider i dubinskom ribolovu..
Moderator:Masterbih
Jump to
- ↳ INFO
- ↳ Šaranski Ribolov
- ↳ Varaličarenje / Spin
- ↳ Feeder
- ↳ Ostalo
- Obaviještenja i pomoć
- ↳ Važna obaviještenja
- ↳ Predstavljanje novih članova foruma
- ↳ Uputstva i pomoć za korištenje foruma
- ↳ Pitanja, prijedlozi i žalbe
- Šaranski ribolov
- ↳ Mamci i primama
- ↳ Boile
- ↳ Peleti
- ↳ Praškasta hrana
- ↳ Partikle
- ↳ Komponente i ostala hemija
- ↳ Prirodni i ostali mamci
- ↳ Pribor i oprema
- ↳ Štapovi i rolne
- ↳ Rod podovi i indikatori
- ↳ Udice, Strune, Olova i sitni pribor
- ↳ Kamping oprema
- ↳ Noviteti
- ↳ Tehnike
- ↳ Sistemi i prezentacija
- ↳ Odabir i priprema lokacije
- ↳ Rijeke, jezera, kanali i ostale destinacije
- ↳ Ostalo
- Varaličarenje
- ↳ Pribor i oprema
- ↳ Štapovi i rolne
- ↳ Najloni i strune
- ↳ Pomoćni pribor
- ↳ Silikonci
- ↳ Vobleri
- ↳ Tehnike varaličarenja
- ↳ Rijeke, jezera, kanali i ostale destinacije
- ↳ Ostalo
- Fider tehnika i dubinski ribolov
- ↳ Mamci i primama
- ↳ Praškasta hrana za fider i dubinac
- ↳ Prirodni i ostali mamci
- ↳ Boile i peleti
- ↳ Partikle i ostale sjemenke
- ↳ Hemija
- ↳ Pribor i oprema
- ↳ Štapovi i rolne
- ↳ Najloni i materijali za predveze
- ↳ Hranilice, udice, olova i ostali sitni pribor
- ↳ Dodatni pribor
- ↳ Ostalo
- ↳ Tehnike
- ↳ Sistemi i prezentacija
- ↳ Rijeke, jezera, kanali i ostale destinacije
- ↳ Ostalo
- Plovkarenje
- ↳ Pribor i oprema
- ↳ Štapovi i rolne
- ↳ Najloni
- ↳ Udice, olova i sitni pribor
- ↳ Ostalo
- ↳ Mamci i primama
- ↳ Praškaste hrane za plovkarenje
- ↳ Partikle, peleti i ostale sjemenke
- ↳ Prirodni i ostali mamci
- ↳ Hemija
- ↳ Tehnike
- ↳ Ostalo
- Mušičarenje
- ↳ Fly Fishing
- Mali oglasi
- ↳ Prodajem
- ↳ Tražim
- ↳ Usluge
- Ostale teme
- ↳ Forumska kafana