Insekti

Crvici, gliste, kasteri, larve i ostali prirodni mamci..

Moderator:Masterbih

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Insekti

Post by Barjak » 12 Sep 2012, 21:04

Crvici i gliste nisu jedini žzivi mamci koji se koriste. Tu su i druge vrste insekata:skakavci, popci, rovci, bube, larve raznih insekata, leptiri i gusenice. Jedina mana svih njih je šsto ih je dosta tešsko uhvatiti, nekad tezže nego samu ribu.

Bube

Bubama možzete privuci bodorku, klenica i crvenperku, ali su ipak najbolje za klena. Mogu se koristiti kao povrsšinski mamci, kao mamci tik ispod povrsšine i kao vodjeni dubinski mamci. Na udicu ih možzete kaciti probijajuci ih kroz spoj krila i ledja, navlaceci ih cele na udicu glavom ka najlonu, ili lepeci ih.

Brašsneni crvi - (Tenebrio molitor)

Brašsneni crvi su dobri mamci za deverike, bodorke i klenove. Ovo ustvari i nisu crvi vec gusenice. Gusenice cuvajte u prozracnim kutijama ispunjenim brašsnom. Neki pecarosši uzgajaju gusenice dok se ne ucaure i postanu odrasle bube, jer su sva tri stadijuma odlicna kao mamac. Za uzgajanje se koriste glazirane posude velicine 4 do 5 litara. U posudu se naspe sloj brašsna dubine 20 cm, a u njegase ubaci 4 do 6 loptica od papira. Preko brasšna se postavi sloj vunenih krpa. U posudu se ubace odrasli insekti. Posuda se prekrije gazom i držzi na temperaturi od10 do 15*C. Na svakih 14 dana u brašsno je potrebno dodati komadic šsargarepe ili krompira kao dopuna ishrani. Bitno je da se brašsno nikada ne skvasi od dodatne hrane. Kada crvi porastu 3 cm pocinju da stvaraju caure. Nakon tri nedelje, izlaze iz caura, kao odrasli insekti, koje je opet potrebno dohranjivati. Na ovaj nacin se obezbedjuje stalna reprodukcija ovih buba. Iako su crvi tvrdji od mesnih crvica,krti su pa se desšava da se prelome tokom zabacivanja. Ovo je razlog šsto se uvek kace na udicu kroz sredinu tela. Udice su velicine 16 do 18 ako se kaci jedna, a 12 do 14 ako se kaci veci broj gusenica. U toku vrelih letnjih dana izuzetna su zamena za mesne crvice koji brzo uginjavaju na suncu i toploti. Ucaurenim gusenicama mozžete pecati isto kao i sa kasterima. Odrasle bube su crno-smedje boje, velicine 12 do 20 mm. Kacite ih na udicu velicine 14 do 10. Probajte da provucete udicu kroz telo insekta, ali i da prilepite bubu na udicu jakim lepkom.

Gusenice

Gusenice moraju bitiž zive. Koristite one koje nisu cupave. Kacite ih na tanke udice kako se ne bi mnogo osštetile ili uginule. Nacin kacenja je isti kao i za larve komaraca. Larve leptira zaneke ribolovce predstavljaju izuzetan površsinski mamac i to tokom jeseni za velike klenove i bodorke.Kacite ih tankom udicom tik ispod kožze.

Skakavci

Skakavce kacite kroz ledja i bacajte ih tako da padnu na vodu kao da su skocili sa obale. Nemojte precenjivati daljinu njihovog skoka. Veci broj pecarošsa smatra da su braon skakavci bolji mamaci od socnih zelenih primeraka. Najlakšse ih je loviti u niskoj travi pomocu mrežze za hvatanje leptira.

Rovac

Rovac je odlican mamac za krupnije ribe, a posebno za soma. Najveci problem kod rovca je šsto je on po prirodi kopnena zživotinja i u vodi mozže prezživeti vrlo kratko vreme. Dva najcešsca trika sa rovcem su:prvi
- da se u rovca ubrziga jod ili neka druga tecnost koja deluje kao atraktor na soma;
drugi -da se rovac zavije u celofan i tako nakaci na udicu. Ovako prezentovan rovac ce, dok ne ugine,svojim pokretima proizvoditi jako šsušstanje celofana, što možze privuci soma.

Licinke vodenog cveta i vilinog konjica

Ove licinke su izuzetan mamac za sve vrste riba, buduci da su dovoljno velike i za najkrupnije ribe. Nalaze se na povrsšini ilovastog tla reke, ili neposredno ispod površsine tla kroz koga riju u potrazi za hranom. Vrh udice treba uvek da bude sakriven u telu ovih licinki. Po nekim izvorima bolje je kaciti ih na kanap.

Post Reply

Return to “Prirodni i ostali mamci”